Performansı Yüksek Yapılar İçin Güvenli Çözümler

ABS ALÇI ÜRÜNLERİ PERFORMANSI YÜKSEK YAPILAR İÇİN GÜVENLİ ÇÖZÜMLER SUNUYOR

ABS ALÇI NIN ÜRETTİĞİ TÜRKİYE NİN İLK VE TEK ULTRALIGHT İÇ MEKAN ALÇI PLAKASI ‘INTREME FIT ULTRALIGHT , TEK PLAKADA MAKSİMUM PERFORMANS GÖSTEREN ÇOK KATMANLI ‘MAXTREME VE SÜRDÜRÜLEBİLİR DIŞ CEPHE ALÇI PLAKASI ‘EXTREME GİBİ ÜRÜNLERİ; DÜŞÜK KARBON SALINIMI, YÜKSEK YANGIN DAYANIMI VE İŞLEVSELLİKLERİ İLE DEPREM PERFORMANSI YÜKSEK YAPILAR İÇİN GÜVENLİ ÇÖZÜMLER SUNMAKTADIR.

Depremle mücadelede performansı yüksek yapılar inşa etmemiz büyük önem taşıyor. ABS ALÇI nın performansı yüksek yapılarda kullanılan ürünleri var mı? Bilgi verir misiniz?

Depremle mücadelede performansı yüksek yapılar inşa ederken binaların sağlamlığı kadar yüklerinin hafifletilmesi de son derece büyük önem arz etmektedir. Bina inşasında kullanılan malzemelerin deprem sırasında binanın yükünü azaltmaları ve malzemenin sünek olması yapıların depreme dayanıklılığı açısından çok önemlidir. Alçı plaka sistemlerinin (APS) hafif olmaları, taşıyıcı sisteme transfer olan yükü de azaltmaları ve süneklikleri sayesinde sismik avantajları öne çıkmaktadır. Bununla birlikte, yaşanabilecek bir doğal afet sonrasında iç mekanda taşıyıcı olmayan sistem hasarları; alçı plaka sistemlerinin kolay tamirat ve hızlı imalat özelliği sayesinde hızlıca yenilenebilmektedir.

ABS Alçı nın ürettiği Türkiye nin ilk ve tek ultralight iç mekan alçı plakası ‘Intreme FiT Ultralight , tek plakada maksimum performans gösteren çok katmanlı ‘MAXtreme ve sürdürülebilir dış cephe alçı plakası ‘EXtreme gibi ürünleri; düşük karbon salınımı, yüksek yangın dayanımı ve işlevsellikleri ile performansı yüksek yapılar için güvenli çözümler sunmaktadır.

Örneğin EXtreme dış cephe alçı plaka sistemleriyle oluşturulan sistemler, hafif olmaları sayesinde yapının deprem direnci hesaplamalarına tam uyum sağlarken; sünek yapıları sayesinde de deprem dayanımına katkı sunmaktadır.

Yüksek nem dayanıklılığının yanı sıra, anti-mikrobiyal olması nedeniyle küf oluşumunu engeller. Düşük su emme oranı sayesinde yüzeye temas eden suyu iterek uzaklaştırır ve buhar geçirgenliğini korur. Bu sayede nemin hapsolmasını engelleyerek yapının ömrünü arttırırken, sağlıklı yaşam alanlarının da oluşmasına yardımcı olur.

Depreme karşı performansı yüksek yapılar inşa ederken, ABS ALÇI nın yapı kimyasalları, yapı alçıları ve alçı plakaları yapıya hangi özellikleri ile katkı sağlıyor Ürünlerin özelliklerinden bahseder misiniz?

Projelerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere toz alçı ve alçı plakalar; uygun sistem bileşenleri ile birlikte kullanıldıklarında yangın dayanımı, ses ve ısı yalıtımına pozitif yönde çok önemli katkılar sağlamaktadır. Su, küf, yangın ve neme dayanıklılık aranılan iç mekan alçı plaka sistemlerinde Intreme ve Intreme FiT serisi ürünlerimiz ideal bir seçenekken birçok özelliği içinde barındıran özel alçı plaka kategorisi; “MAXtreme” de yüksek darbe dayanımı, nem, yangın dayanımı, ses yalıtımı, doğaya dost özellikleri ile tek plakada beşli performans sağlayarak sistemlere değer katmaktadır.

Intreme FiT Ultralight serisi iç mekan alçı plakalar hem asma tavan hem de duvar uygulamaları için en doğru tercihtir. Intreme A1 ve Intreme FR yangın dayanımı gerektiren alanlar için çözüm sunarken; Intreme WRFR ve Intreme Moldstop FR gibi ürünlerimiz de hem yangın dayanımı hem suya/neme karşı dayanıklılığa hem de sıfır küfe ihtiyaç duyulan alanlar için güvenle tercih edilebilen yapı malzemeleridir. Bunların yanında Sürdürülebilir Dış Cephe Alçı Plakası EXtreme, sürdürülebilir bir dünya için ekolojik yaşama pek çok zararı olan sentetik katkılar yerine bitkisel kökenli moleküllerle geliştirildi.

İçeriğindeki biyoteknolojik küf engelleyici mikrokapsüller ile yapıya sıfır küf ve antimikrobiyal olma özelliğini katmaktadır.

Alçı plaka sistemlerinin özellikle çelik yapılarla çok uyumlu çalıştığı biliniyor. Alçı plakaların çelik yapılara kattığı değerler nelerdir?

ABS Alçı nın alçı plakalarıyla oluşturulan sistemler, alçı plakaların hafif olmaları sayesinde yapının deprem direnci hesaplamalarına tam uyum sağlarken, sünek yapıları sayesinde deprem dayanımına katkı sunmaktadırlar. Yapıların zemin ve taşıyıcı sistem direncinin yüksek olması gerekliliğinin yanında, iç mekânlarda deprem sırasında ve sonrasında can kaybını veya ağır yaralanmaları önlemede/azaltmada alçı plaka sistemlerinin (APS) performansı büyük önem taşımaktadır. Sistem kurulurken sistem bileşenlerinin uygulama detayları sayesinde, sistemde büyük ölçekli bir çökme meydana gelmeyecek, olası çökmelerde ise hafiflik sebebiyle yaralanmalar/hasarlar azalacaktır.

INTREME VE INTREME FIT MEVCUT YAPISI GEREĞİ ÇELİK KONSTRÜKSİYON TAŞIYICI SİSTEMLERLE UYUMLU ÇALIŞIR

Çelik konstrüksiyon ile inşa edilmiş yapılar esnekliği ve sünekliği yüksek özelliklere sahiptir. EXtreme dış cephe alçı plakası ve iç mekan alçı plaka serileri Intreme ve Intreme FiT mevcut yapısı gereği çelik konstrüksiyon taşıyıcı sistemlerle uyumlu çalışır. Alçı plakalar diğer yapı malzemelerine göre hafiftir, uygulama sürecinin hızlı ve kolay olmasına olanak sağlar. Esnek ve sünek olarak tasarlanan çelik konstrüksiyona sahip binaların ABS Alçı alçı plakalarıyla tamamlanması, taşıyıcı sistemin tasarlandığı gibi davranmasını sağlar.

Okumak için tıklayınız.


Paylaş

©2022 ABS ALÇI. ALL RIGHTS RESERVED.