ABS Alçı Mimari Buluşmalar Mimari Tasarımda Alçı Yansımaları 3

ABS Alçı Mimari Buluşmalar serisinde yüz yıllardır sayısız avantajı ile insanlığa hizmet etmiş, modern yapı malzemeleri arasında kendine sağlam bir yer edinmeyi başarmış alçı ve alçı ürünlerinin önemini konuşuyoruz.

Mimar Nurgül Yardım moderatörlüğünde gerçekleşen buluşmanın konukları Tuna Mimarlık Hizmetleri kurucusu Yelda Tuna ve Ulema Mimarlık kurucu ortağı Dürrin Ulema oldu.


Dürrin Ulema
Ulema Mimarlık

Alçı ile ilişkim mimar olduğum ilk yıllardan bugüne dayanmaktadır. Alçıyı kullanarak, tasarımlarımızda elde ettiğimiz düz ve pürüzsüz yüzeyler; uygulamalarımızın vazgeçilmez öğeleridir. Üzerinde kolaylıkla tadilat yapılabilmesi, alçıyı tercih etmemizde önemli rol oynar. Yanmazlık özelliğinin yanında; uygulanabilir kolaylığının olması, hafifliği, mekanlara yansıttığı zenginlik sayesinde asla vazgeçemeyeceğimiz bir yapı malzemesidir.Yelda Tuna
Tuna Mimarlık

ABS Alçı ile 1996 yılında bir hastanenin ek binasını yaparken 60-65 cm kalınlığındaki alçı blokları ile birlikte tanışmıştım. Onlarla lego yapar gibi iç mekan duvarları yapmıştık. Yaşayan bir hastane ortamında devam eden inşaat olduğu için uygulama esnasında minimum tozuma olması için ABS Alçı nın alçı bloklarını kullanmıştık.

Alçıyı yapıların çoğunda olmazsa olmaz ürün olarak görüyorum. Sadece yüzeyleri pürüzsüzleştirip görsel netliği sağlamak için değil, boyutlandırma, şekil verme, kıvrımlandırma için de kullanıyorum.

Malzeme kadar alçı uygulayıcısının da önemi büyüktür; doğru kullanıldığında alçı pek çok iş kalemine alt yapı hazırlar. Bir zanaatkârın alçı için yüzeyi hazırlaması alçının kendini göstermesi için şarttır. Projelerimde görmek istediğim renk ve dokuları alçı olmadan yakalamam mümkün değil. Dolayısıyla iyi hazırlanmış bir yüzey, düzgün uygulanmış alçı ve renk, projelerimin olmazsa olmazıdır.

Alçı plakaları genellikle yeni binalarda iç mekanlarda kullanıyorum. İhtiyaca ve mekana uygun olarak suya dayanıklı, nemi küfü uzak tutan ve yangına dayanıklı alçı plakaları sıklıkla kullanıyorum. Özellikle şu an nakliye maliyetleri çok önemli dolayısıyla hafif plakaları tercih sebebimiz oluyor.


Paylaş

©2022 ABS ALÇI. ALL RIGHTS RESERVED.