ABS Alçı Mimari Buluşmalar Mimari Tasarımda Alçı Yansımaları 1

ABS Alçı Mimari Buluşmalar “Mimari Tasarımda Alçı Yansımaları” teması ile Mimar Nurullah Kaya moderatörlüğünde, Elips Tasarım Mimarlık ve Feza Design kurucusu Feza Ökten Koca ve DererDerer Design & Construction kurucusu Batu Derer in katılımlarıyla gerçekleşti.

Mimari de alçının nerelerde kullanıldığı, tasarımda ne gibi kolaylıklar sağladığı, değerli mimarlarımızın alçı ile ilk tanışmalarını anlattıkları oldukça verimli bir etkinlik gerçekleşti.Batur Derer
DererDerer Design & Construction

Alçı ve alçı ürünleriyle ilk tanışmanız ilk deneyimleriniz nelerdir?

Mezun olup ilk çalışmaya başladığımda, Ankara’da bir spor salonu/spa projesinde hamam tavanı yapımında alçıyı kullandım. Kubbe şeklinde bir kalıba dökme alçı kullanılarak çok iyi bir işçilikle kubbe tavan yapılmıştı. Öyle bir kütlenin o formu alıp öyle bir tavana dönüşmesi beni çok etkilemişti. Alçının doğru kullanıldığı zaman ne kadar kuvvetli ne kadar dayanıklı bir malzeme olduğunu ilk o projede görmüştüm ve alçı denildiğinde aklıma hep bu deneyim gelir. Türk mimarisinde var olan ve yüzyıllardır kullanılan bu malzemeye böyle bir formda kullanmak beni çok etkilemişti.

Feza Ökten Koca
Elips Tasarım Mimarlık / Feza Design

Alçı ve alçı ürünleriyle ilk tanışmanız ilk deneyimleriniz nelerdir?

Alçı ile ilk tanışmam tabii ki kartonpiyerle oldu herkesin evinde var olan bu malzemelerin evlerdeki yapım imalatını hatırlıyorum. Mimarlık öğrencisi olduğum dönemlerde ne yazık ki malzeme bilgisi beton ve tuğla ile sınırlı kaldığı için diğer ince yapı malzemelerini sonradan öğrendik bu yüzden alçıyı çok sonradan projelerimde kullanarak öğrendim diyebilirim. İlk projelerimdeki tanışıklığım hep alçı plaka özelinde olmuştur.

Alçı teknik ve estetik açıdan hangi özellikleriyle öne çıkıyor?  

Teknik olarak alçı plakanın binaya bindirdiği yük avantajı, ıslak hacimlerde nem ve küf dayanımlı, yangın için ayrı ayrı malzeme sunması; her türlü mekan için ayrı ayrı teknik özelliğe sahip alçı plaka kullanıyor olmamız teknik olarak çok önemlidir.Şantiyelerde işi hızlandırması ve revizyonlarının çok daha kolay olması, lojistiği, malzemenin şantiyede çalışan bir malzeme olmaması, şantiyeye kullanıma hazır olarak gelmesi şantiyelerde iş sürecini hızlandırıyor. Tasarımsal olarak eğrisel formların çok kolaylıkla verilmesi mimarlara kolaylık sağlayan özellikler olarak öne çıkıyor.Paylaş

©2022 ABS ALÇI. ALL RIGHTS RESERVED.