DİL SEÇİNİZ:

  • en
  • tr

KURUMSAL

ABS Alçı’nın Türkiye’deki tek kadın bayisi: Ayşe Balcı Savaş

Ülkemizde inşaat sektörü dendiğinde, aklımıza erkeklerin egemen olduğu bir sektör gelir. Oysa Balcılar A.Ş. yöneticisi Ayşe Balcı Savaş adeta bu ön yargıya tek başına direniyor ve ekliyor: “Estetik ve modern yapılar için sektörde daha çok kadın gözüne ihtiyaç var”. ABS Alçı’nın tek kadın bayisi olma özelliğinin yanı sıra sahip olduğu hırs, başarı ve sürekli öğrenmeye olan inancıyla Savaş, yapı sektöründeki tüm ezberleri bozacak gibi görünüyor. 

abs-haber-balcilar-01

Öncelikle bize firmanızı tanıtır mısınız? Faaliyet alanlarınız nelerdir? 

1975 yılında babam İbrahim Balcı, Ereğli’de Balcılar İnşaat Orman Ürünleri adıyla şirketimizi kurdu. Zaten daha önce de geçmişimiz ticaretle ilgiliydi. O dönem kaba inşaat malzemeleri satıyorduk. Daha sonra bir akaryakıt istasyonu aldık. Sonrasında Balcılar Demir-Çelik A.Ş. olarak 1993 senesinde ikinci şirketimizi kurduk. Önceleri ince inşaat malzemeleri, daha sonra 2004 yılında hazır beton, 2006 yılında ise taş ocağını kurduk. Bunlara ilave olarak 2011 yılında da yapı kimyasalları fabrikasını kurduk. 2000 yılında Önsel Mühendislik adı ile üçüncü aile şirketimizi kurduk. Burada da inşaat mühendisi olan kardeşimin mezun olmasıyla beraber inşaat sektörüne girmiş olduk. 2004 yılında otomotiv sektöründe bir girişimimiz oldu ve Savaş Otomotiv adıyla Honda bayiliğine başladık. Tabi artık bünyemizde bir sigorta şirketi de olması gerekiyordu ve Öner Sigorta adı ile sigorta şirketimiz de faaliyete geçti. O gün bugündür de tüm şirketlerimizle aynı şekilde devam ediyoruz. Tüm aile bireylerimiz ile kendi mülkiyetlerimiz olan şirketlerimizde çalışıyoruz. Şirketimizin kuruluş hikayesi kısaca bu şekilde…

İnşaat sektörü erkek egemen bir sektör olarak bilinir. Bir kadın olarak bu sektörde faaliyet göstermeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Kadın olarak başarınızın sırrını neye bağlarsınız?

Liseyi bitirdikten sonra orman işletmesinde hemen işbaşı yaptım. 1993 senesine kadar tam 13 yıl Orman İşletmesi’nde çalıştım. Benim önce yaptığım işin temelini bilmem lazım. Mesela orman işiyle ilgili, ağaçların nasıl büyüdüğünü, kesilinceye kadar neler olduğunu, kısaca o işle ilgili her şeyi öğrendim. Daha sonra seminerlere katıldım ve muhasebeci oldum.  Sonra kendi işimizin başına geçtim. Akaryakıt istasyonunun kurulumunu, muhasebesini ve işletmesini de ben üstlendim. Kısacası yaptığınız işleri tanımalı ve çok iyi öğrenmeniz lazım. İşletmelerimizde akaryakıt işi de dahil olmak üzere sürekli kadın çalışanlarımız oldu. 4-5 sene boyunca pompacı personelimizi tamamıyla kadınlardan oluşturduk.  Yani biz kadınlarla burayı işletmeye başladık. Mal alımından satışlara kadar tüm işleri kadın ekibimiz yaptı. Bence bir işi tam anlamıyla öğrendikten sonra kadın ya da erkek fark etmeksizin kurmak ve işletmek mümkün. Bu konuya bir örnek olarak, taş ocağının kurulumundan ruhsatlarına kadar tüm işlemler için bir danışmanla çalıştık. Onunla beraber Maden Dairesi’ne gittik, arşive gittik, müdürlerle konuştuk, kısacası her işi yaptık ve konuyla ilgili her şeyi ben de öğrenmiş oldum. Bunu yapabilmek için istek ve arzu çok önemli. Mesela ayda bir kere gider, taş ocağını  kontrol ederim. İnşaat malzemelerinde de aynı yöntemi uyguladım. Yolda giderken bile ben hep yapıları incelerdim. Çatıda ve duvarda nasıl uygulamalar yapılıyor, oluk nedir, iniş nedir diye araştırırdım. Banyoya gittiğim zaman seramiklere bakardım. Bu seramiklerin altına neler sürülüyor, nasıl yapılıyor diye merak ederdim. Bu hep böyleydi ve hala da aynı şekilde devam ediyor. Önce kendim öğreniyorum, sonradan soruyorum ve takip ediyorum. Burada hem yönetici, hem işveren hem de aynı zamanda işçi olarak çok şey öğrendim. Ben tüm kadınların isteyince inşaat sektörünü de başaracaklarını düşünüyorum. Ailem de benim her zaman arkamdaydı ve ben bu konuda kendimi çok şanslı hissediyorum.

ABS Alçı ile yollarınız nasıl kesişti? ABS Alçı ile çalışmayı tercih etmenizin nedenlerini anlatır mısınız? 

1993 senesinde devlet memurluğundan istifa ettim ve ardından Balcılar Demir-Çelik A.Ş.’yi kurduk. Bu şirkette ince inşaat malzemeleri satışına başladık. Seramik, plastik ve diğer malzemeler için bayilikler aldık. Alçı konusunda da arayış içerisine girdiğimizde ABS Alçı’nın çok övüldüğünü gördük. Piyasaya hükmetmek için kalite, lojistik ve destek konusunda kusursuz bir iş birliğine ihtiyacımız vardı. ABS Alçı bu kriterlerin hepsini eksiksiz bir şekilde sağlıyordu. ABS Alçı ile tahmin ediyorum 2002 senelerinde bir bayilik müracaatında bulunduk. Kısa sürede anlaştık ve çalışmaya başladık. O günden beri de hep çok memnun kaldık. Bizim için en önemli kriter bir firmanın malının arkasında olması, herhangi bir problem yaşadığımızda yanımızda olmalarıdır. ABS Alçı’nın gösterdiği ilgiden her konuda çok memnun kaldık ve bu sayede bayiliğimizi 17 senedir güven ve samimiyet içerisinde sürdürmekteyiz. Hala da çok büyük bir keyifle ABS ürünlerini satıyoruz. Dediğim gibi bizim için en önemli konu ürünlerin arkasında durulması.

Kendinizi hep çok iyi geliştirmişsiniz ve en ince detayına kadar işinizi çok iyi takip etmişsiniz. Kadın olarak başarılı olmanın sırrı bu değil mi?

Bir işi çok iyi bilmeden, öğrenmeden yapamazsınız ve başarısız olursunuz. Beton santrali kurduk, o işi çok iyi öğrendik. Otomotiv bayisi kurduk, o işin inceliklerini öğrendik. Bugün itibariyle beş şirketimizin bütün muhasebesi burada tutuluyor. Ben de günümün önemli bir kısmında muhasebede arkadaşlarla birlikte çalışıyorum. Yani hala çok çalışıyorum ve işleri takip ediyorum. Şu bir gerçek ki; kadın ya da erkek, istedikten sonra öğrenemeyeceğiniz hiçbir şey yok!

Bölgenizde inşaat sektörünün mevcut durumunu ve geleceğini nasıl yorumlarsınız? 

İnşaat sektörü Türkiye’nin ve dolayısıyla da bölgemizin lokomotif sektörüdür. Ufak tefek krizlerden etkilense de bu sektör bölgemizde emin adımlarla gelişmektedir. Demir-çelik fabrikası kendini geliştirdiği, üretimini yaptırdığı zaman bizim de işlerimiz pek etkilenmiyor. Ereğli’de Karabük demiri tercih edilir. Alçı olarak da ABS Alçı sevilir ve özellikle istenir.Müşterilerimizin kafasında bazı markalar kaliteleriyle iyi bir yer edinmiştir. İnşaat sektöründe de önceden çoğunlukla kara sıva vardı. Bütün müşterilerimiz kara sıva yaparlardı. Şimdi ise inşaatlar yükseldi ve 11-12 katlı binalar yapılır oldu. Yeni nesil müteahhitlerimiz olmaya başladı. Bununla birlikte inşaat adetleri de çok fazla arttı. Önceden beş katlı çift daire üzerinden on dairelik evler olurdu, şimdi ise öyle değil… Yetmiş, seksen, hatta yüz yirmi dairelik binalar yapıyorlar. Bu yüzden de kara sıvayı bıraktılar ve komple alçı kullanıyorlar. ABS Alçı ürünlerini kullanıyor, tavanlarda alçı plakalar tercih ediyorlar. Tabi bu aynı zamanda gerçekten çok büyük bir zaman tasarrufu sağlıyor onlar için. Yeni nesil bu konuda bilinçli davranıyor, eski nesil ise hala o kara sıvaya devam ediyor. Eskiler alışkanlıklarından çok kolay vazgeçemiyor.

abs-haber-balcilar-02

Alçı plaka kullanımı bölgenizde yaygın mı? Sizce bu yeni nesil alçı ürünlerinin kullanımı gelecekte daha da artacak mı? 

Alçı plaka çok tercih edilen bir üründür. Doğal ve sağlıklı bir yapı malzemesi olan alçının gelecekte kullanımının ise muhakkak artacağını düşünüyorum. Banyolarda, tavanlarda ve duvarlarda çoğunlukla alçı plaka tercih ediliyor artık. Diğer ürünler çok fazla tercih edilmiyor eskisi gibi. ABS Alçı firması, alçının avantajlarını daha da arttıracak farklı bir malzeme çıkarmadığı sürece bu malzemelerin kullanımı artarak devam edecektir.

Son olarak, bu sektörde iş hayatına atılacak kadınlara ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz? 

Aslında kadınlar bu sektörde daha çok yer alsalar her şey çok daha güzel olur.  Mesela en basitinden bir ev dekore edilirken seramikleri, parkeleri ya da duvar rengini erkekler mi seçiyor? Hayır, bu seçimleri kadınlar yapıyor. Aslında erkekler sadece kaba inşaat ile ilgileniyor. Kadınlar ise artık boyanın sadece rengine değil içeriğine bile bakıyorlar. Bence olması gereken bizim sektörümüzde kadınların erkeklerden daha çok olmasıdır. Çünkü biz aslında hep kadınlara hitap ediyoruz. İşin erkeklere bakan yanı ise sadece kaba inşaat, demir ve çimento… Bugün her malzemeden birçok çeşit var, gözetilmesi gereken dekorasyon trendleri var.

Bu kadar detay ve ince zevkler varken de bu işler için kadın gözüne ihtiyaç oluyor. Esasında en zor iş kadınlara düşüyor diyebiliriz. Bu sebeplerden dolayı da, inşaat malzemeleri konusu kadınlara hitap eden bir konudur. Kadınların kendilerine güvenip yılmadan çok çalışmalarını tavsiye ediyorum. Eminim ki, öz güveni yüksek müteşebbis bir kadının başarılı olamayacağı hiçbir sektör yoktur.

“Kadınları sektöre girmeye davet ediyorum. Hiç korkmasınlar” der misiniz?

Kesinlikle! Yeter ki sevsinler, seviyorlarsa  sektöre girsinler.  Korkulacak hiçbir şey yok. Harika bir sektör! İnsanı gerçekten ikinci bir insan yapıyor diyebilirim bu iş için. Bu işi yapabilen bir insan her işi yapabilir diye düşünüyorum. Çünkü çok yönlü bir iş ve her daldan birçok kişiyle görüşüp çözmeniz gereken konular oluyor. Ama basitten alarak, işin en başından başlamak ve daha sonra detaylara girmek her işte olduğu gibi bu işte de çok önemli. Ben yayınınız aracılığıyla tüm kadınlarımızı, kız öğrencilerimizi ve tereddütte kalan hemcinslerimi daha cesur olmaya ve içlerindeki potansiyeli kullanmaya davet ediyorum. Kadın istedikten sonra başaramayacağı bir şey yoktur.

Bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz…