DİL SEÇİNİZ:

  • en
  • tr

KURUMSAL

Alçının Okulu

abs-alcinin-okulu-ust copy

ABS ALÇI 35 yıldır hizmet verdiği yapı sektöründe nitelikli işgücünün gelişmesi amacı ile ABS Alçının Okulu eğitim programını hayata geçirdi.

Projemiz, alçı sıva uygulaması ve alçı plaka uygulamasına ilişkin mesleki eğitimleri kapsamaktadır. 4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan kanuna göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan işçilerin şantiye sahalarında çalışması yasaklanmıştır. Alçının Okulu projemize başvuran ustalarımız, iki aşamalı olan teorik ve pratik sınavlardan geçmeleri halinde belgeyi almaya hak kazanacaklardır. ABS Alçı’nın katkılarıyla gerçekleşen Alçının Okulu projesi ile görevlerimizden birisi olduğunu düşündüğümüz ABS ürünlerinin doğru uygulanmasını da sağlamayı hedeflemekteyiz. Bu bağlamda tüm ustalarımızı hem kanunen almak zorunda oldukları belgeyi almaya, hem de alçıyı üreticisinden, yani ABS’den öğrenmeye davet ediyoruz.

 .

MYK MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU NEDİR?

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaşmıştır. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapmış bulunmaktadır.

Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri şüphesiz çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur.

Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”

 .

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Ustalarımız Mesleki Yeterlilik Belgelerini alçı sıva uygulayıcısı ve alçı levha uygulayıcısı meslekleri olmak üzere iki yeterlilikte alabilirler. Alçı sıva ve alçı levha mesleklerinde ustalık belgesi almak isteyen ustalarımız ön başvurularını sitemiz üzerinden yaparak süreçlerini başlatabilirler. Ön başvurunuz tarafımıza ulaştıktan sonra size daha detaylı bilgi vermek üzere dönüş yapılacaktır. Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra tarafınıza eğitim ve sınav tarihi bildirilecektir. Ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve performansa dayalı sınavlarda başarılı olan adaya MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir.

Ön başvurunuzu yapmak için aşağıdaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Alçı sıva eğitimi başvuru formu

Alçı plaka eğitimi başvuru formu

SINAV DUYURUSU VE TARİHİ NASIL BİLDİRİLİR?

ABS Alçının Okulu’na başvuru yapan adaylara sınav tarihi ve saati telefonla arayarak ve kısa mesajla bildirilir. Bu adaylara 40 gün içinde belgeleri imza karşılığında teslim edilir.

 .

ABS ALÇI EĞİTİM VE SINAV PROGRAMI

Ustalarımız mesleki eğitim aldıktan sonra mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına katılmaktadır. Mesleki eğitim kapsamında ustalarımıza alçı sıva ve alçı levha uygulamalarında dikkat edilecek konularla birlikte sektördeki yeni gelişmeler aktarılarak mesleki gelişim sağlanmaya çalışılmaktadır. Mesleki eğitim sonrasında adaylar Mesleki Yeterlilik Belgesi teorik ve performans sınavlarına katılırlar.

 .

ÇALIŞAN İÇİN BELGENİN AVANTAJLARI

Çalışanlar açısından belge sahibi olmanın başlıca avantajı, belge sahibi kişinin ilgili meslekte usta olduğunu kanıtlamasıdır. Bu sayede çalışma hayatında vasıflı işçilerle, vasıfsız işçiler belirlenmiş olacak ve çalışma şartları, bu doğrultuda yeniden düzenlenebilecektir.

Belgesiz işçi çalıştırmanın yasak olması nedeniyle belge sahibi işçilere yeni iş fırsatları doğacaktır. Uluslararası geçerliliğe sahip belge sayesinde, belge sahibi çalışanlar yurt dışında da çalışma imkânları bulabilecektir. Belge sahipleri prim teşvikiyle işverenine önemli maliyet avantajı sunacak olup, bu durum işe alınmada tercih sebebi oluşturacak ve çalışma şartlarına olumlu olarak yansıyacaktır.

 .

BAŞVURU

ABS Alçının Okulu programına başvuru formu için aşağıdaki bağlantılara tıklayın.

Alçı sıva eğitimi başvuru formu

Alçı plaka eğitimi başvuru formu